Co to jest lokata?

Co to jest lokataLokata bankowa jest to umowa między Tobą czyli klientem a bankiem, która zostaje zawarta na czas określony. Klient powierza swoje pieniędze do banku, bank ten zobowiązuje się do wypłaty kapitału wraz z odsetkami po określonym w umowie czasie.


Porównaj teraz najlepsze lokaty
podaj dane które Cie interesuja:


rodzaje lokat bankowych

Lokata terminowa - jest to lokata bankowa, czyli umowa między klientem a bankiem zawarta na określony czas. Umowa ta związana jest z lokowaniem środków. Po określonym w umowie czasie bank zobowiązuje się do wypłacenia klientowi kapitału wraz z odsetami które wynikają z warunków umowy.

Lokata dynamiczna - jest to lokata bankowa, czyli umowa między klientem a bankiem zawarta na określony czas. Klient może jednak wcześniej wycofać się z umowy, która również związana jest z lokowaniem środków. Wycpofując się klient nie traci odsetek, jednak z reguły takie lokaty są niżej oprocentowane niż lokaty terminowe.

To tylko ogłówne typy lokat. Banki ofertują również inne wariaty. Zachęcamy do odwiedzenia bankiopinie.pl Dostępne są przykładowo lokaty z kapitalizacją dzienną (odsetki doliczane są do kapitału codzinnie) lub lokaty walutowe (prowadzone w określonej walucie).

typy zadysponowania lokat

Możemy również liczyć na różne sposoby zadysponowania lokaty po upłynięciu jej ważności. Lokaty możemy podzielić na lokaty odnawialne lub lokaty nieodnawialne. W przypadku tych pierwszych lokata automatycznie odnowi się na kolejny okres np. 3 miesięcy (jeżeli dysponowaliśmy lokatą 3-miesięczną).

W przypadku odnowienia możemy liczyć na następujące możliwości zadysponowania środków:
- kapitał i odsetki utrzorzą nową lokatę
- kapitał utworzy nową lokatę, a odsetki zostaną wypłacone